Twórca i legendarny lider Pomarańczowej Alternatywy
Główny ideolog ruchu
Waldemar Major Fydrych urodził się 8 kwietnia 1953 pod znakiem astrologicznego Barana. Absolwent wydziału historii i historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest znany w całym świecie jako organizator masowych happeningów oraz autor książek i uroczych krasnoludków. Działalność niezależną rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Po sierpniu 80, stworzył we Wrocławiu “Ruch na Rzecz Nowej Kultury”. Wkrótce potem, w 81 r. zapoczątkował ruch Pomarańczowej Alternatywy.
W czasie stanu wojennego, Polacy zapoznali się bliżej z działalnością Majora poprzez jego kolorowe obrazki krasnoludków malowane na plamach zakrywających antyreżimowe slogany. Począwszy od 1986 r., rozpoczął organizowanie trwającej do dziś serii happeningów – do roku 2005 ponad sześćdziesiąt – które przeszły do historii pod nazwą “Pomarańczowej Alternatywy”.
Za te działania był wielokrotnie nagradzany: m.in. w 1988 roku otrzymał nagrodę Solidarności od wydawnictwa Puls w Londynie, oraz Polkul w Australii. “Wynagradzany” był także szczególną uwagą reżimowego ministerstwa spraw wewenętrznych w Polsce, które obserwowało Majora Fydrycha i jego działalność. W marcu 1988 roku, w czasie happeningu, podczas którego rozdawał na ulicy podpaski higieniczne – produkt brakujący w owych czasach – Waldemar Fydrych został aresztowany i osadzony w więzieniu na trzy miesiące. Wobec masowych protestów został jednakże wkrótce wypuszczony.
Postać kontrowersyjna – kochany, znienawidzony i podziwiany, Waldemar Major Fydrych zawsze wykazywał się fantazją i wyobraźnią. Od bardzo wczesnego okresu, manifestował upodobanie do mistyfikacji. Wezwany przed komisję wojskową celem odbycia służby, pojawił się przed nią w mundurze majora. Aczkolwiek niechętny odbyciu służby, udawał wielki entuzjazm, co zostało odczytane jako niepoczytalność. Kiedy poproszony o okazywanie szacunku swoim przełożonym, zaczął tytułować swego rozmówcę pułkownikiem, a o sobie mówić jako o majorze. Stąd jego pseudonim, który pozostał mu do dziś….
Copyright (c) 2004- La Papesse